Select your language

Wzmianki o Malinach po raz pierwszy  pojawia się w źródłach z ok. 300 r. p.n.e. w dziele De re rustica o gospodarstwie wiejskim rzymskiego pisarza Palladiu, pisał on o malinach jako roślinach uprawnych. Jako pierwsi maliny uprawiali mnisi w przyklasztornych ogrodach, a dopiero w końcu XVIII w. pojawiły się hodowlane sadzonki malin. Maliny to gatunek roślin z rodziny różowatych, ich krzewy dorastają do 2,5 m. Malina jest rośliną wieloletnią, uprawianą ze względu na smak i zdrowotne właściwości jej owoców i liści.


Sadzonki maliny z odsłoniętym systemem korzeniowym  można sadzić późną jesienią (koniec października i początek listopada) lub wczesną wiosną.
Przy wyborze miejsca gdzie posadzimy sadzonki malin ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby pod ich uprawę – w tym miejscu sadzonka malin będzie rosła co najmniej kilka lat. Malina ma wieloletni system korzeniowy, ale jej pędy naziemne żyją tylko dwa lata. Krzew maliny zakwita od maja do sierpnia. Jak przygotować miejsce gdzie posadzimy sadzonki malin? Przed wszystkim należy odchwaścić. Sadzonki malin warto zabezpieczyć przed chwastami ściółkowaniem. Do tego można  używać korą, agrotkaniną lub agrowłókniną. Ponadto niewątpliwą zaletą ściółkowania jest a także dłuższe utrzymanie wilgoć w glebie. Maliny możemy ściółkować również korą sosnową. Jeżeli nie stosujemy ściółkowania, należy regularnie odchwaszczać posadzone sadzonki malin. Oprócz chwastów, należy również usuwać odrosty korzeniowe. Dzięki wiosennej wycince młodych odrostów zwiększa się ilość i jakość malin.
Sadzonki malin lubią miejsca słoneczne,  gleby żyzne, bogate w składniki odżywcze, o pH w granicach 5,5 - 6,5. Bardzo dobrze znoszą niskie temperatury – więc nie wymagają specjalnych zabezpieczeń na okres zimowy.

Sadzonki maliny


 Głębokość sadzenia sadzonek malin nie jest duża, wynosi ona ok. 15-20 cm – dołek jest uzależniony od systemu korzeniowego sadzonki malin. Po posadzeniu glebę wokół rośliny należy ugnieść  i obficie ją podlać. Pędy sadzonki malin powinno się tez przyciąć na wysokość około 30 cm. Dzięki takiemu zabiegowi, sadzonka malin prawidłowo się ukorzenie. Wszystkie cięcia wykonujemy za pomocą sekatora, najlepiej w suche i pogodne dni, aby rany po cięciu mogły dobrze wyschnąć. Jeśli rośliny sadzimy w rzędach, odległość między nimi powinna wynosić ok. dwa - cztery metry. Odstępy między sadzonkami malin w rzędach powinny być  ok 50-100 cm.


W przypadku sadzonek malin trzeba brać pod uwagę ze jest to roślina która potrzebuje dobrego nawodnienia do prawidłowego rozwoju i aby wydać zdrowe owoce – szczególnie w okresie kwitnienia. W przypadku wystąpienia suszy, trzeba regularne podlewać krzewy malin. Przy czym podlewamy glebę – staramy się nie moczyć liści i pędów, ponieważ może to powodować wystąpienie chorób o podłożu grzybowych.
Najprostszy podział sadzonek maliny, jest  na maliny letnie i maliny jesienne. I jest to związane z okresem w jaki owocują dane sadzonki malin. Przy wyborze sadzonek malin owocujących w lecie, musimy mieć świadomość  że wymagają one rusztowań. To samo dotyczy odmian które owocują dwukrotnie w ciągu sezonu.


Maliny letnie  - pierwsze plon zbierzemy na dwuletnich pędach. Maliny letnie przycinamy jesienią lub wiosną - usunąć pędy dwuletnie, które zakończyły owocowanie. Jednocześnie liczbę pędów jednorocznych ograniczamy do 3-5.
Maliny jesienne – pierwsze zbiory otrzymamy już po roku, zazwyczaj plony będą dwukrotnie w sezonie.  Po jesiennym owocowaniu pędy wycina się przy ziemi, dzięki takiemu zabiegowi plony będą bardziej obfite.

Logo Licencjonowana Szkółka Drzew i Krzewów Owocowych mgr inż. Zbigniew Kowalski