• banner kowalski 102
  • banner kowalski 103
  • banner kowalski 104
  • banner kowalski 105
  • kowalski szkolka111
  • kowalski szkolka112
  • kowalski-1111
  • kowalski10023

Sadzonki porzeczki czarnej i sadzonki porzeczki czerwonej powinny się znaleźć w każdym ogródku. Już w późnym średniowieczu doceniano zdrowotne właściwości tej rośliny. Sadzonki poprzeczki czarnej i czerwonej występują niemal w całej Europie i w Azji. Do dziś można spotkać całe połacie porośnięte przez dziko rosnącą porzeczkę.

Nazwa porzeczki pochodzi od wyrazu rzeka. Sadzonki porzeczki czarnej i czerwonej, to krzewy, które lubiły rosnąć "po rzece", czyli nad brzegami cieków wodnych takich jak potoki, czy rzeki. W Polsce porzeczka miała i ma wiele nazw ludowych m.in: bździuch, jagoda czarna, pankracina, pękatka, smarglena, smorodyńki, smorodynia, smargliny, smorodzina, smorodzinki, smrodzina, świętojanki...Pomimo tego że porzeczka występuj na bardzo dużym obszarze Europy i Azji to jednak zalicza się ona do roślin dość delikatnych. Sadzonki czarnej porzeczki i sadzonki czerwonej porzeczki są wrażliwe na niskie temperatury. W trakcie dużego spadku temperatur mogą przemarzać pędy. Równie groźne są przymrozki występujące podczas kwitnienia ponieważ uszkadzają kwiaty, czego konsekwencją jest utrata plonu. Dlatego najlepszym miejscem dla sadzenia sadzonek porzeczki czerwonej i czarnej są miejsce osłonięte. Jeżeli chodzi o glebę sadzonki porzeczki czerwonej lubelskie i czarnej nie są wymagające. Wystarczy im gleby gliniaste lubi piaszczysto-gliniaste, o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5).

Sadzonki porzeczki czarnej lubelskie i sadzonki porzeczki czerwonej lubelskie to jedne z tych odmian które można zaliczyć do wyjątkowo odpornych i wydajnych odmian. Należy tu wspomnieć ze sadzonki porzeczki czarnej lubelskie są wyjątkowo bogate w witaminę C. W 100 g owocu porzeczki czarnej znajduje się 181 mg witaminy C. czyli garść tego owocu dostarcza 258% dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

Ze względu na swój unikalny skład owoce sadzonki porzeczki czarnej lubelskie porzeczka została doceniona w medycynie i kosmetologii. Czarna Porzeczka to źródło takich witamin i minerałów jak:  Potas, Sód, Cynk, Wapń, Żelazo, Magnez, Fosfor, Tiamina, Ryboflawina, Niacyna, Witamina A, Witamina B6, Witamina C, Witamina E.

Jak dowodzą badania naukowe czarna porzeczka które hamują powstawanie w organizmie toksycznych związków prowadzących do chorób nowotworowych oraz spowalniają proces starzenia.

Ponadto obniżają one poziom złego cholesterolu we krwi, działa też spowalniająco rozwój miażdżycy naczyń i wyrównuje ciśnienie tętnicze. Zapobiega krwawieniom, wybroczynom i żylakom. Działa  moczopędnie i oczyszcza drogi moczowe. Działa także przeciwalergicznie. Porzeczkę do swojej diety powinni włączyć ci którzy maja problemy z cholesterolem i wysokim poziomem cukry we krwi a to dzięki- pektynom które spowalniają wchłanianie "złych" tłuszczów i cukru przez organizm. Czarna porzeczkę powinni też jeść Ci którzy chcą mieć zdrowe oczy lub mają z nimi problemy.

Medycyna ludowa zaleca stosowanie okładów z liści czarnej porzeczki na krwawiące i trudno gojące się rany. Są także naturalnym lekarstwem na ukąszenia owadów, np. komarów. Wystarczy zgnieść liście czarnej porzeczki i pocierać miejsce ukąszenia.

Również w kosmetyce porzeczka cieszy się coraz większą estymą. Wspomaga ona procesy odnowy skóry, opóźnia starzenie, odżywiają i nawilżają. Działa także rozświetlająco i rozjaśniająco, zapewnia  zdrowy kolory skóry, zapobiega pękaniu naczyń krwionośnych.

Doceniały to nasze babki. Maseczki z czarnej i czerwonej porzeczki dają błyskawiczne efekty. Wystarczy garść czerwonych lub czarnych porzeczek rozgnieść i zmieszać z łyżeczką mąki ziemniaczanej. Powstałą papkę nakładamy na twarz i szyję i  trzymamy ok. 20 minut. Zmywamy letnią wodą. Można nałożyć taką maseczkę też na wierzch dłoni. Rozjaśni plamy i odżywi skórę dłoni.