• banner kowalski 102
  • banner kowalski 103
  • banner kowalski 104
  • banner kowalski 105
  • kowalski szkolka111
  • kowalski szkolka112
  • kowalski-1111
  • kowalski10023

Porzeczka czarna należy do rodziny agrestowatych. Jest krzewem szczególnie popularnym w Europie. Na półkuli północnej, w klimacie umiarkowanym występuje ok. 150 gatunków tej rośliny. W Polsce dziko występuje 6 gatunków.

Uprawa porzeczki  zaliczana jest raczej do łatwych. Sadzonki porzeczki czarnej można kupić z odsłoniętymi korzeniami , rzadziej w doniczce. Sadzonki porzeczki czarnej z odsłoniętymi korzeniami sadzimy wczesną wiosną lub jesienią. Sadzonki porzeczki  czarnej można nabyć z gołym korzeniem. W sprzedaży zazwyczaj są dostępne sadzonki porzeczki 1 roczne. Najlepiej wybierać takie które mają przynajmniej 2 pędy.  Sadzonki porzeczki lubią glebę żyzną i przepuszczalną ale poradzą sobie w każdej ziemi ogrodniczej. Przed posadzeniem sadzonek porzeczki, ziemie warto przekopać i nawieźć obornikiem lub innym nawozem organicznym.  I trzeba tę czynność powtarzać co roku. Optymalne ph gleby dla sadzonek porzeczki lubelskiej  to 6-6,5. W przypadku gleb zaliczanych do średniej klasy nie trzeba nawozić azotanami.Sadzonki porzeczki sadzimy w odstępach 40-50cm.  Między rzędami odległość musi wynosić co najmniej 3,5 metra.  Tą wielkość ustalamy indywidualnie w zależności od posiadanego sprzętu – dotyczy to upraw  przemysłowych. Dzięki temu w przyszłości krzewy porzeczki będą miały dość miejsca na rozrost a zabiegi pielęgnacyjne i zbiory owoców nie będą problemem.  Dół pod sadzonki powinien być na tyle głęboki by korzenie się nie zawijały. Ziemie wokół sadzonek porzeczki można ściółkować. Po pierwsze zaoszczędzimy czas  na pielenie – chwasty nie będą rosły.  Ponadto ziemia dłużej zachowa wilgotność.

Jeżeli chodzi o przycinanie wszystko zależy od gatunku. Niektóre sadzonki przez pierwsze 4-5 lat nie przycinamy (ewentualnie krzyżujące się pędy). W przypadku sadzonek porzeczki pierwsze cięcie zalecamy po 6 latach. Krzaki porzeczki podcina się w okresie od listopada do marca.

Dbamy o odpowiednie nawilżenie gleby. Sadzonki porzeczki  czarnej lubią wilgoć. Sadzonki porzeczki czarnej lubelskiej zalicza się do bardzo odpornych roślin. Porzeczki lubią ciepło i słońce.  Dość charakterystyczne dla porzeczek jest to, że im mają więcej słońca, tym są słodsze. Dlatego porzeczki z północy Europy są bardziej kwaśne od poprzeczek tego samego gatunku rosnących na południu.

Dość często krzaki porzeczek atakowane są przez grzyby które powodują opadzinę liści. Bardzo często sadownicy bagatelizują ten problem, ponieważ w sierpniu owoce są już zebrane. A to bardzo duży błąd ponieważ  dzięki liściom krzewy magazynują cukry które następnie przekazywane są do korzeni i pędów i to one odpowiadają za wzrost i owoce  rośliny w przyszłym roku. Krzewy, z których liście opadły, nie nagromadzą tych zapasów i w przyszłym roku nie dadzą ani dobrych przyrostów, ani wysokiego plonu. Dlatego niezbędne jest opryskiwanie krzaków przeciw grzybom.

Porzeczki zbieramy dojrzałą. Bez problemów dojrzałe owoce da się je przetrzymać na krzakach nawet kilka dni. Co szczególnie doceniają ogrodnicy amatorzy zrywając codziennie trochę do zjedzenia.

Owoce z sadzonek porzeczki czarnej lubelskiej otrzymuje się po 3 roku. Pełny zbiór z krzaka otrzymujemy po 4 roku. Jeden krzew z sadzonki porzeczki czarnej  lubelskiej w sezonie daje ok 5 kg owoców.