• banner kowalski 102
  • banner kowalski 103
  • banner kowalski 104
  • banner kowalski 105
  • kowalski szkolka111
  • kowalski szkolka112
  • kowalski-1111
  • kowalski10023

Sadzonki porzeczki czarnej i sadzonki jeżyn powinny się znaleźć w ogródku każdego miłośnika wina domowego. Warto poświęcić nieco czasu i dowiedzieć się już teraz o zaletach sadzonek porzeczki i sadzonek jeżyny. Należy wybierać takie odmiany których owoce są soczyste i aromatyczne – szczególnie polecane są sadzonki porzeczki lubelskiej. Zbiory porzeczki czarnej zależą od odmiany i  odbywają się w lipcu. Sadzonki porzeczki czarnej lubelskiej owocują tak, że z jednego krzaka porzeczki można zebrać ok 5-7 kg owoców. Dlatego jeżeli planujemy produkcje wina musimy zakupić co najmniej cztery sadzonki porzeczki czarnej. Należy też pamiętać że Czarna porzeczka trudno wydzielają sok. Co ma bardzo duże znaczenie przy produkcji wina. Czarna porzeczka doskonale nadaje się na wyrobu wina mocnego i deserowego. Przy czym należy zaznaczyć że wino z czarnej porzeczki wymaga leżakowania minimum 3 lata. Po tym czasie zyskuje wspaniały bukiet i smak, przypominający nieco gronowe wina deserowe. Dobrze przygotowane i odpowiednio przechowywane jest klarowne. Wina porzeczkowe to najlepsze wina domowe. Doskonale smakują czyste porzeczkowe, jak i z dodatkiem innych owoców. Najlepszy proporcje to 70% porzeczka do 30% innego owocu. Szczególnie popularne to wina porzeczkowo agrestowe, wiśniowe i jabłkowe. Dobór owoców jest tu indywidualna sprawa i wynika z gustu oraz z doświadczenia. Niewątpliwą zaleta wina z czarnej porzeczki jest jego łatwość. Nawet początkujący winiarz, który przestrzega wszystkich zaleceń jest w stanie cieszyć się dobrym winem własnej produkcji.Sadzonki jeżyny najlepiej sadzić jesienią lub wiosną. Sadzonki jeżyn sadzi się w odstępach od 1,5-3m. I należy pamiętać że ta sadzonka jeżyn w krótkim czasie zwiększy swoją objętość. Średnica krzaka dochodzi do 1,5 m.. Ta wiedza jest szczególnie niezbędna kiedy dysponujemy niewielkim ogrodem. Sadzonki jeżyn lubią stanowiska słoneczne i ciepłe, i należy unikać miejsc zastoin mrozowych. Jeżyny w zależności od pogody i odmiany  dojrzewaj od połowy sierpnia i owocują nawet do października
Jeżyny zawierają dużo kwasów i goryczki, dlatego wina z tego surowca mają bardziej cierpki smak niż z czarnej porzeczki. I wymagają większej wprawy. Niemniej efekt wart jest włożonego w nie trudu.. Z jeżyn przyrządza się wina deserowe, natomiast półsłodkie sporządza się, mieszając moszcze jeżynowe z innymi owocami np. jagodami. Należy pamiętać że na jeżynach znajduje się dużo drożdży dzikich, które nie zawsze prowadzą właściwą fermentację.

Na wino przeznacza się owoce całkowicie dojrzałe. Ważne jest wybranie już z na etapie sadzonek które dostarczają dużych i słodkich owoców.  Warto zainwestować w te najlepsze. Do takich odmian zalicza się sadzonka jeżyny lubelskiej. Ponadto sadzonki jeżyny lubelskiej są wyjątkowo odporna na grzyby i inne choroby.
Należy pamiętać że do wina jeżynowego najlepsze są owoce dojrzałe ale nie przejrzałe i pozbawione szypułek nadających winu nieprzyjemny posmak. Sadzoki jeżyny lubelskiej owocują po roku. Pełny zbiór osiąga się po 2-3 latach. Z jednego krzaka otrzymuje się ok 5-10kg wyśmienitych owoców.

Zarówno porzeczki jak i jeżyny często są dodatkiem do innych win owocowych. Ze względu na dużo zawartość barwników w swoich owocach oraz charakterystyczny sam dodawane są do najlepszych win. Jednak umiejętność mieszanie owoców  w odpowiednich proporcjach wymaga pewnego doświadczenia i nie lada umiejętności.
Niemniej należy pamiętać że produkt końcowy zależy od formy wyjściowej – w tym wypadku sadzonek porzeczki czarnej i sadzonek porzeczki jeżyny. Dlatego oczekując najlepszych efektów zaopatrzmy się w najlepsze sadzonki a takimi niewątpliwie są sadzonki porzeczki czarnej lubelskiej i sadzonki jeżyny lubelskiej.