• banner kowalski 102
  • banner kowalski 103
  • banner kowalski 104
  • banner kowalski 105
  • kowalski szkolka111
  • kowalski szkolka112
  • kowalski-1111
  • kowalski10023

Sadzonki porzeczki były i są popularne w Europie i w  Polsce. Do tej pory można spotkać dziko rosnące krzewy porzeczki. Są to bardzo smaczne i nie wymagające wielu nakładów pracy  krzewy. W Polsce spotykamy sadzonki porzeczki czarnej i czerwonej. Ze względu na swój wyjątkowy skład chemiczny i walory smakowe doceniane są przez konsumentów i przemysł przetwórczy. Co roku sprzedawanych są miliony sadzonek porzeczki do ogródków działkowych jak i na wieloobszarowe plantacje. Wybór odmiany i gatunku jest indywidualną sprawą klientów. Przy wyborze kierujemy się przede wszystkim odmianą – czyli potocznie mówiąc kolorem owoców jaki sadzonki porzeczki wydadzą.


Sadzonki porzeczki czerwonej szczególnie nadają się do uprawy w przydomowych ogródkach  i na działkach. Niewątpliwą zaleta tej odmiany jest jej duża odporność na przymrozki oraz grzyby. Wegetację rozpoczyna później niż porzeczka czarna, dzięki czemu jej kwiaty nie są tak często uszkadzane przez przymrozki.  Nie ma dużych wymagań i mogą być  uprawiane na terenie całego kraju. Sadzonki porzeczki czerwonej lubelskiej szczególnie wyróżniają się tu na tle innych gatunków. Owoce tej odmiany  zbierane w lipcu i na  początku sierpnia. Są bardzo smaczne i  doskonale nadają się na przetwory domowe. Szczególnie popularne przetwory z porzeczki czerwonej to galaretki, dżemy, soki i wina. W naszym sadzonki porzeczki czerwonej  jak i same owoce nie są dostatecznie doceniane. Na zachodzie Europy owoce porzeczki czerwonej są rarytasem.


Sadzonki porzeczki białej są najrzadziej poszukiwane, chociaż mają identyczne wymagania jak sadzonki porzeczki czerwonej i doskonale nadają się do uprawy amatorskiej,  a ich owoce doskonale nadają się do przetworów. Ponadto tak jak porzeczka czerwona, wegetacje zaczyna później niż porzeczka czarna, dzięki czemu jej kwiaty nie są w tak dużym stopniu narażone na uszkodzenia przez przymrozki. Trzeba jednak sadzonki porzeczki białej sadzić w miejscach słonecznych. W innym przypadku na krzakach będzie mniej owoców i będą one mniejsze, niż w przypadku krzewów rosnących na stanowiskach słonecznych. Jednak ze względu na swój kolor, w domowej kuchni uważana jest za mniej atrakcyjna, jest rzadziej wykorzystywane. A szkoda, bo nie ustępują w żaden sposób porzeczce czerwonej czy czarnej.


Sadzonki porzeczki czarnej to najchętniej kupowane i uprawiana porzeczki w przydomowych ogródkach i działkach. Owoce porzeczki czarnej mają liczne właściwości zdrowotne i doskonale nadają się na przetwory. Trzeba jednak brać pod uwagę że w porównaniu z porzeczkami czerwonymi, są mniej odporne na niskie temperatury. Spowodowane jest to wcześniejszym okresem wegetacji. Dlatego porzeczki czarne powinny znajdować się na stanowiskach osłoniętych. Trzeba o tym pamiętać przy wyborze miejsca w jakim sadzi się sadzonki porzeczki. Można wybrać też odmianę która jest bardziej odporna na przymrozki wiosenne. Szczególnie polecane są sadzonki porzeczki czarnej lubelskiej. Taka inwestycja w sadzonki porzeczki Lubelskiej bardziej odpornej, przyniesie same plusy. Ponadto sadzonki porzeczki czarnej są bardziej odporne na grzyby i dają relatywnie wyższe zbiory przy takich samych nakładach pracy.
W przydomowych ogródkach warto zastanowić się nad posadzeniem wszystkich trzech odmian porzeczek. Wprawdzie mają one podobne wymagania jeżeli chodzi o uprawę i wszystkie są bardzo smaczne, jednak każda z odmian ma inny smak. Od bardzo delikatnego w przypadku porzeczki białej po bardziej zdecydowany czerwony aż po winny w przypadku porzeczki czarnej.