• banner kowalski 102
  • banner kowalski 103
  • banner kowalski 104
  • banner kowalski 105
  • kowalski szkolka111
  • kowalski szkolka112
  • kowalski-1111
  • kowalski10023

Zdecydowanie TAK. Porzeczka agrest potocznie nazywana agrestem , jest nie tylko smaczna ale i bardzo zdrowa. Jedna z teorii żywienia mówi że, dana populacja powinna opierać swoją dietę w jak największym stopniu w oparciu o rodzime gatunki flory i fauny. Sadzonki agrestu to gatunek rodzimy – najstarsze wzmianki odnośnie tej rośliny pochodzą z XIII w.


 Porzeczka agrest jest doskonałym środkiem wspomagającym prawidłową prace jelit –walczy z zaparciami, wspomaga proces trawienia. Poprawia apetyt. Badania dowodzą że jest skutecznym środkiem do walki z podwyższonym cholesterolem. Bardzo korzystnie wpływa na krążenie krwi, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Jest polecana osobom które walczą z wysokim ciśnieniem. Ponadto agrest działa bardzo korzystnie na układ moczopędny. Agrest jest doskonałym uzupełnieniem diety osób zmagających się z osteoporozo oraz osoby cierpiących na artretyzm.
Agrest wspomagają koncentrację, koi nerwy i dają poczucie odprężenia.

Sadzonki agrestu

są bardzo łatwe w uprawie, a mnogość jego odmian sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Najlepszy materiał do sadzenia to sadzonka agrest która mają rok lub dwa ,  3-4 pędy oraz  dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Najlepsze miejsce by zaopatrzyć się w sadzonki agrestu to szkółka agrestu. Dlaczego tam? Ponieważ są to miejsca gdzie nabędziemy najlepsze sadzonki agrestu. Po pierwsze szkółka agrestu zapewnia na każdym etapie produkcji profesjonalna opiekę specjalistów. W szkółkach agrestowych materiał jest odpowiednio wyselekcjonowany. Do klienta trafia produkt najwyższej jakości.  Szkółka agrest może ma nie najtańsze sadzonki ale na pewno najwyższej jakości. Co w konsekwencji przełoży się na jakość i ilość owoców. Unikajmy wyprzedaży w hipermarketach, których jedynym celem jest duży zysk, rośliny są słabo przechowywane, a ich kondycja niejednokrotnie dalece odbiega od prawidłowej.

Kolejną bardzo ważna decyzją, zaraz  po wyborze miejsca zakupu, jest wybór odpowiedniej odmiany. Musimy też  wiedzieć w jakich warunkach nasze sadzonki agrestu będą rosły. Tu też bardzo ważna rola osoby która nam doradzi – szkółka agrest – to nie tylko szeroki wybór sadzonek agrestu ale przed wszystkim możliwość  porozmawiania z fachowcem, który doradzi jakie sadzonki najlepiej się sprawdzą na naszej działce.
Sadzonki agrestu w sprzedaży występują w dwóch formach:
Sadzonki agrestu z odkrytymi korzeniami – częściej spotykana – które można sadzić jesienią, od drugiej połowy października do początku listopada, jak i wczesną wiosną, w marcu. Specjaliści zalecają jednak sadzenie w okresie jesiennym.
Sadzonki agrestu w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny rośliny.
Sadzonki agrestu z łatwością przystosowuje się do niemal wszystkich rodzajów ziemi, najlepiej jednak rośną na glebach żyznych, piaszczysto-gliniastych i piaszczystych. Sadzonki agrestu lubią ziemie próchniczne i lekkie, o lekko kwaśnym odczynie i uśrednionym pH na poziomie 5 - 6.
Jeżeli chodzi o wybór stanowiska to sadzonki agrestu najlepiej się czują na  stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Słabo znoszą susze i duże wiatry. W okresie wzrostu i kwitnienia trzeba pamiętać o odpowiednim  nawodnieniu.
Obecnie w  szkółce agrestu można dobrać odmiany które będą doskonale rosnąć i owocować przy nawet minimalnych zabiegach pielęgnacyjnych. Sadzonki agrestu dostępne w szkółkach są bardzo dobre gatunkowo, odporne na choroby a odpowiednio prowadzone będą owocować przez długie lata.