• banner kowalski 102
  • banner kowalski 103
  • banner kowalski 104
  • banner kowalski 105
  • kowalski szkolka111
  • kowalski szkolka112
  • kowalski-1111
  • kowalski10023

Sadzonki agrest i sadzonki porzeczki najlepiej sadzić w okresie wczesnej wiosny- marzec początek kwietnia lub jesienią październik - początek listopada. Zazwyczaj sadzonki agrest i sadzonki porzeczki kupuje się z odsłoniętymi korzeniami. Dlaczego? Są łatwiejsze w transporcie, zajmują mniej miejsca i przede wszystkim mniej ważą. W przypadku sadzonek w pojemnikach okres sadzenia nie jest ważny – i można je sadzić niemal przez cały rok. Ale w takim wypadku trzeba się liczyć z wyższą ceną oraz ze znaczną wagą sadzonki agrest i sadzonki porzeczki.



Zakup sadzonek to podstawa. Sadzonki można kupić w zasadzie wszędzie. Markety, internet, sklepy ogrodnicze. I o ile pierwsze dwa odradzam, to zakup w zaufanym w sklepie ogrodniczym jest najrozsądniejszy. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zakup w szkółce ogrodniczej.

Szkółka agrest

gwarantuje zakup sadzonki agrest i sadzonki porzeczki w najwyższej jakości. Ponadto zakup u źródła to najlepsza inwestycja i najwyższy stosunek jakości do ceny. Ponadto producent – szkółka agrest to gwarancja odpowiedniego doboru sadzonek i możliwość zasięgnięcia porady co do uprawy sadzonki agrest i sadzonki porzeczka. Kolejną zaleta zakupu w szkółce agrest jest możliwość wyboru. W swoich uprawach mają najnowsze gatunki, przebadane o bardzo dobrych owocach. Jeżeli planujemy posadzić sadzonki agrestu w swoim ogrodzie warto też zakupić kilka krzaków porzeczki – czarnej i czerwonej. Owoce tych roślin doskonale komponują się w kuchni. Przykładem może tu być klasyczny Dżem z czarnych porzeczek i agrestu.

Składniki:

0,15 kilograma czarna porzeczka,
2 kilogramy agrestu, 2
0,12 -0,15 kilograma cukru

Sposób przygotowanie: Z Owoców porzeczki i agrestu usuwamy szypułek, następnie je płuczemy i odsączamy z wody. W dużym garnku o grubym dnie rozgniatamy porzeczki z cukrem. Możemy do tego wykorzystać drewniana kulę do ucierana. Tak uzyskaną masę, podgrzewamy mieszając, a gdy chwilę się pogotuje dodajemy agrest. Następnie gotujemy masę owocową na małym ogniu przez 10 – 12 godzin stale mieszając i rozgniatając owoce. Gorący, gesty dżem przełożyć do czystych słoi i dokładnie zamknąć.
Kolejne przepis kulinarny wykorzystujący połączenie tych dwóch owoców to nalewka z agrestu i czerwonych porzeczek.

Składniki

1 kilogram agrestu
0,5 kilograma czerwonych porzeczek
3/4 kilograma cukru
750 ml wody źródlanej opcjonalnie woda mineralna bez gazu
0,5 litra spirytusu

Sposób przygotowanie: Z owoców porzeczki i agrestu usuwamy szypułek, następnie je płuczemy i odsączamy z wody. Następnie wrzucamy owoce do dużego słoja. Zasypujemy cukrem i mieszamy. Tak przygotowane owoce mają odstać ok 10 godzin. Następnie wlewamy wodę i spirytus i szczelnie zamykamy. Słoik odstawiamy na minimum 2 miesiące. Raz lub dwa razy w tygodniu lekko obracamy słoikiem. Po 2 miesiącach owoce przecedzamy. Uzyskany płyn i przefiltrowujemy i zlewamy do butelek.

Owoce które zostały z nalewki również można wykorzystać.
Składniki:

owoce porzeczki i agrestu z nalewki
0,5 litra wody
0,5 kg cukru

Sposób przygotowania: Owoce przekładamy do słoiczków. Następnie z wody i cukru robimy syrop, i zalewamy porzeczki oraz agrest. Zakręcamy i pasteryzujemy przez 15 minut. Odstawiamy do spiżarni na kolejne 2 miesiące i po tym czasie mamy lekki kompot dla dorosłych. Bardzo delikatny, o pięknym kolorze i bardzo ciekawym smaku – alternatywa dla wina deserowego.

 
I kolejny przepis na kompot z agrestu i czarnych lub czerwonych porzeczek

Składniki:

2 kg agrestu,
1 kg czarnych lub czerwonych porzeczek,
50 dag cukru,
2 litry wody.
Sposób przygotowanie: Zagotować wodę z cukrem. Z owoców porzeczki i agrestu usuwamy szypułek, następnie je płuczemy i odsączamy z wody. Owoce wsypujemy do słoika. Zalewamy syropem. Pasteryzujemy 20 minut w temp. 85 st. C.