• banner kowalski 102
  • banner kowalski 103
  • banner kowalski 104
  • banner kowalski 105
  • kowalski szkolka111
  • kowalski szkolka112
  • kowalski-1111
  • kowalski10023

Po wyborze i zakupie sadzonki agrestu i sadzonki porzeczki - o ile to jest możliwie w szkółce agrestu i szkółce porzeczki – nadszedł czas na sadzenie.

Wybór stanowiska to podstawa sukcesu uprawy porzeczki i agrestu. Najlepiej takie miejsce wybrać jeszcze przed dokonaniem zakupu sadzonek agrestu i sadzonek porzeczki. Dlaczego? Ponieważ ma to duży wpływ na to jaka odmiana najlepiej sprawdzi się w miejscu które dla nich przygotowaliśmy. W szkółce agrestu i szkółce porzeczki mamy możliwość dobrać odpowiednią odmianę. W tym pomoże nam pracownik szkółki agrestu czy szkółki porzeczki.Wymagania glebowe i klimatyczne

Sadzonki porzeczki i sadzonki agrestu maja dość podobne upodobania – najlepsze dla nich są stanowiska ciepłe i słoneczne. Nie są zbyt wymagające jeżeli chodzi o podłoże, optymalne to podłoże piaszczysto-gliniaste, żyzne, bogate w próchnicę i składniki odżywcze, o lekko kwaśnym odczynie (pH 6 -7). Większość sadzonek agrestu i sadzonek porzeczki ma dobrą mrozoodporność, ale warto posadzić go w miejscu osłoniętym przed zimnymi wiatrami.

Sadzenie

Ziemia pod sadzonki porzeczki i sadzonki agrestu dobrze jest wcześniej przygotować – są to rośliny wieloletnie i w tym samym miejscu będą rosły przynajmniej kilka lat. Trzeba pozbyć się chwastów. Dobrze jest sprawdzić odczyn gleby i w razie konieczności wykonać zabieg zakwaszania lub odkwaszania.

sadzonki porzeczka


Sadzonki porzeczki i sadzonki agrestu dostępne są w dwóch formach – w doniczce i z odsłoniętymi korzeniami. I o ile sadzonki doniczkowane możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny, to sadzonki z odkrytymi korzeniami sadzimy jesienią lub wczesna wiosną. Dołki pod sadzonki agrestu i sadzonki porzeczki muszą być na tyle duże, by korzenie sadzonych roślin swobodnie się w nich zmieściły. Zwykle wystarcza średnica około 40 cm dla agrestu i 30 dla porzeczki i podobna głębokość. Z zasady sadzonki sadzimy około 5 cm głębiej, niż rosły w szkółce, dzięki temu sadzonka ma większe szanse na przyjęcie. Po wysadzeniu sadzonki, ziemię wokół niej ugniatamy i obficie podlewamy. Sadzonki agrest i sadzonki porzeczki sadzimy w rządkach, odległość między nimi w zależności od odmiany i planowanych prac lub posiadanego sprzętu powinna wynosić około 3,5-4 m, a między roślinami w rządku 0,4-0,5 m. Po posadzeniu sadzonki agrestu czy sadzonki porzeczki trzeba przyciąć.

szkolka agrest

Cięcie wykonujemy zawsze wiosną, nawet jeśli krzewy posadziliśmy jesienią. Wszystkie pędy skracamy na wysokość 2-3 oczek.

Pierwsze cięcie sadzonki porzeczki wykonujemy tuż po posadzeniu. Przez kolejne 2-3 lata krzewów można nie ciąć, a usuwać tylko pędy bardzo cienkie, połamane lub chore. Od czwartego roku , gdy krzewy już w pełni owocują, należy co roku wykonywać cięcie odmładzające.

sadzonki agrest

Ściółkowanie zamiast odchwaszczanie

Ściółkowanie jest korzystne zarówno dla sadzonek agrest jak i sadzonek porzeczki, ponieważ roślina te źle znosi suszę, a ściółkowanie ogranicza parowanie wody z gleby. Ściółkujemy wczesną wiosną, gdy gleba jest jeszcze wilgotna i już dobrze ogrzana. Dzięki temu ułatwione będzie wnikanie wody do gleby, a rośliny nie będą wymagały częstego podlewania. Jeżeli ściółka będzie miła ok 5 cm grubości nie będziemy mieć problemu z chwastami.

Grządkę należy nawieźć przed ściółkowaniem. Warto w szkółkach agrestu ni szkółkach porzeczki dowiedzieć się jakie nawozy preferowane są dla danego gatunki i odmiany zakupionych sadzonek. Sadzonki agrestu i sadzonki porzeczki dobrze reagują na nawożenie obornikiem. Możemy zasilać je również kompostem.

Włożenie pod warstwę ściółki perforowanego węża ogrodowego ułatwi podlewanie roślin w razie potrzeby.