• banner kowalski 102
  • banner kowalski 103
  • banner kowalski 104
  • banner kowalski 105
  • kowalski szkolka111
  • kowalski szkolka112
  • kowalski-1111
  • kowalski10023

Szkółka agrest jest miejscem w którym w którym odpowiednio wykształcona kadra zajmuje się w sposób profesjonalny rozmnażaniem i uprawą w początkowym okresie życia sadzonek agrestu. W naszej szkółce agrest nad procesem produkcji sadzonki agrestu piecze sprawują Zbigniew i Michał Kowalscy. Nasza szkółka agrest działa już nieprzerwanie od wielu lat.

W szkółkach agrestu można produkować sadzonki od podstaw. I tu wyróżniamy metodę rozmnażania wegetatywną - polegającą zazwyczaj na sadzonkowaniu.  W naszej szkółce agrest, sadzonki agrest są otrzymuje się w wyniku wegetatywnego. Kontrolujemy cały proces produkcyjny, dzięki temu ostateczny odbiorca otrzymuję sadzonki agrest najwyższej klasy.

Sadzonki Agrestu

Kolejnymi ważnymi kwestii w produkcji agrestu - po wyborze odmiany i miejsca w jakim ma być posadzona sadzonka agrestu - będzie jej pielęgnacja. Najważniejsze pracę będą polegać na usuwaniu chwastów, nawadnianiu, nawożeniu i cięciu.

Usuwanie chwastów.

Chwasty to konkurencja dla sadzonek agrestu. Konkurencja o wodę, substancje odżywcze, światło i owady zapylające – pszczoły, motyle itp. Chwasty sprzyjają też różnym chorobom o podłożu grzybicznym oraz szkodników takich jak przędziorkek czy mszyce.

Pielęgnacja gleby może polegać na :

Aplikacja herbicydów (Herbicydy to rodzaj pestycydów służących do selektywnego – usuwa konkretny rodzaj chwastów lub nieselektywnego – czyli spektrum jego działania jest bardzo szeroki, zwalczania wszystkie rośliny w obrębie rozpylenia), Uprawa gleby- czyli odpowiednie oczyszczenie gleby przed posadzeniem roślin oraz ich systematyczne usuwanie po posadzeniu sadzonek agrest. Kolejna metoda to koszenie zbędnej roślinności.

Coraz większym powodzeniem szczególnie w ogródkach przydomowych cieszy się metoda utrzymanie roślin okrywowych oraz ściółkowanie gleby. Posadzenie roślin okrywowych zwanych też roślinami zadarniającymi które łatwo się rozrastają i szybko pokrywają przeznaczoną dla nich powierzchnię w ogrodzie a tym samym w naturalny sposób usuwają chwasty.

Szkółka agrestu

Ściółkowanie - chroni nie tylko przed nadmiernym wzrostem chwastów ale także chroni przed erozją gleby. Dzięki ściółkowaniu, sadzonki agrest - szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu, chroni przed mrozem oraz nadmiernym ogrzewaniem gleby, wzbogaca ją ponadto w cenną próchnicę.

Kolejną metodą jest gotowanie pola – a mianowicie przed posadzeniem sadzonek agrest, zwalcza się chwasty.

Odpowiednie przygotowanie pola przed sadzeniem sadzonek agrest znacznie obniża liczebność chwastów i powoduje późniejsze obniżenie kosztów ochrony. Czynności te należało by rozpocząć na rok lub dwa lata przed planowanym sadzeniem sadzonek agrest. Czas ten pozwala na wykonanie zabiegów, których celem jest: odchwaszczenie gleby, doprowadzenie jej odczynu do odpowiedniego poziomu, stworzenie w glebie zapasu łatwo przyswajalnych składników pokarmowych oraz wzbogacenie gleby w próchnicę i poprawienie jej struktury.

Przygotowanie taki obejmuje między innymi: wybór dobrego przedplonu (Przedplon – jest to roślina która sadzi się na obszarze na jakim zaplanowana jest plantacja sadzonki agrest.) oraz wykonywanie zabiegów uprawowych np. chemiczne niszczenie uciążliwych i głęboko korzeniących się chwastów trwałych oraz nawożenie organiczne.