• banner kowalski 102
  • banner kowalski 103
  • banner kowalski 104
  • banner kowalski 105
  • kowalski szkolka111
  • kowalski szkolka112
  • kowalski-1111
  • kowalski10023

Coraz częściej zwracamy uwagę na to co jemy. Doceniamy rodzime owoce i warzywa. Tym bardziej że badania naukowe potwierdzają ludową mądrość i dostarczają dowodów na niezwykłe właściwości roślin hodowanych w babcinych ogródkach. Szczególnie korzystnie wypada tu czarna porzeczka, która jest jednym z najbogatszych naturalnych źródeł witaminy C (ma jej aż trzy krotnie więcej niż popularna cytryna). Dawniej porzeczka lub sok z jej owoców stosowano przy anginie i infekcjach górnych dróg oddechowych. Owoce te były lekiem na artretyzm i reumatyzm. Polecano porzeczkę przy migrenach. I nie tylko owoce były traktowane jako lek, również liście cieszyły się dużym poważaniem. Napar z liści polecano przy oczyszczaniu organizmu z toksyn i regulował prace nerek.


Sadzonki porzeczki


Sadzonki porzeczki czarnej są w Polsce łatwo dostępne. W dobrych szkółkach możemy nabyć wartościowe i szlachetne sadzonki porzeczki. Jest to roślina wdzięczna w uprawie, niewymagająca zbyt dużych nakładów. Już rok po posadzeniu sadzonki porzeczka można cieszyć się owocami. Ponadto posiadanie własnych krzaków czarnej porzeczki gwarantuje nam że otrzymane owoce są wolne od wszelkich zanieczyszczeń. A w czasach gdy produkty eko są coraz częściej poszukiwane to dodatkowy atut by założyć choćby mini hodowle tego krzewu.

Obecnie coraz częściej można spotkać plantacje porzeczek. Sadzonki porzeczki są chętnie kupowane i sadzone na dużych plantacjach. Czarną porzeczką interesuje się przemysł spożywczy i coraz częściej farmaceutyczny i kosmetyczny. Do niedawna sadzonki porzeczki kupowane były głównie przez plantatorów i owoce były dla przemysłu przetwórczego oraz eksportowane je na zachód. Polska obecnie jest największym producentem czarnej porzeczki w Europie. Obecnie to się trochę zmienia, Eksport czarnej porzeczki się od 5 do 85%, najwięcej owoców trafia do przetwórstwa , i jest to ok 83-88%, a do bezpośredniego spożycia trafia 7-9%.

Od pewnego czasu sadzonki porzeczka poszukiwane są przez prywatne osoby i sadzone są w przydomowych ogródkach. Jednak trend ten jest bardzo powolny. I wymaga większej informacji na temat owoców porzeczki. Zazwyczaj kupujący stawiają na jakość i zakupują od kilku do kilkunastu sadzonek porzeczki. Taki kupujący nie kieruje się ceną ale jakością nabywanej sadzonki porzeczki.

Sadzonki porzeczka

Czarna porzeczka ma dość specyficzny smak i pewnie z tego nie cieszyła i nie cieszy taka popularnością jak czerwona i biała porzeczka. Chociaż przez znawców tematu to czarna porzeczka uważana jest za najszlachetniejszą i najbardziej wartościową wśród porzeczek..

Czarna porzeczka obok witaminy C, zawiera w sobie dużą grupę flawonoidów. Które działają bardzo korzystnie na nasz organizm, przede wszystkim hamują powstawanie chorób nowotworowych, hamują rozwój miażdżycy, obniżają poziom cholesterolu i stabilizują ciśnienie oraz obniża poziom cukru we krwi. I to właśnie flawonoidy odpowiadają za oczyszczanie krwi z metali ciężkich. Badania dowiodły że czarna porzeczka i zawarte w niej antocyjanom zwalczają bakterie E.coli. Rutyna wzmacnia naczyń krwionośnych. A kwercetyna działa przeciwalergicznie.

Ponadto czarna porzeczka spowalnia proces starzenia za sprawą związków antyoksydacyjnych. Obok witaminy C czarna porzeczka jest bogatym źródłem witaminy A, a tym samym polecana jest osobom narażonym na choroby oczu np. zaćma.

Można też stosować liście czarnej porzeczki na trudno gojące się rany i na miejsca w które ukąsiły owadów. Ponadto napar z liści stosuje się na infekcje układu moczowego i przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowe