• banner kowalski 102
  • banner kowalski 103
  • banner kowalski 104
  • banner kowalski 105
  • kowalski szkolka111
  • kowalski szkolka112
  • kowalski-1111
  • kowalski10023

Sadzonki  porzeczki powinny znaleźć się o ogrodzie każdego kto kocha gotować i jeść. Obecnie na ryku można dostać sadzonki porzeczki  których owoce doskonale nadają się do bezpośredniego spożycia jak i do przetworów. Trzeba jednak brać pod uwagę że smak owoców, zależy nie tylko od odmiany, ale też od miejsca w jakim posadzimy sadzonki porzeczki, im miejsce bardziej słoneczne tym owoce słodsze.  Po posadzeniu sadzonek porzeczki musimy poczekać przynajmniej rok na pierwszy zbiór. Obecnie na rynku znajduje się wiele odmian porzeczki czarnej. Szczególnie polecane są odmiany porzeczki czarnej tisel ruben gofert. Cechą charakterystyczna tych odmian są wyjątkowo smaczne owoce.
Sok z porzeczek to obok soku malinowego jeden z najzdrowszych soków jaki może się znaleźć w naszej spiżarni. Przede wszystkim  ma  działanie antyoksydacyjnie i antyrakowo. Obniża ciśnienie krwi. Wspomaga odporność i regeneruje komórki. Oraz działa przeciwbiegunkowo.


Najprostszym sposobem uzyskania soku jest jego wytłoczenie. Można spróbować zrobić go samemu lub skorzystać z profesjonalnych wytłaczarni. Taki sok trzeba później pasteryzować. Jest bez dodatku cukru. Jednak ta metoda pozyskiwania soku jest rzadko stosowana na gruncie domowych.
Domowy sok z czarnej porzeczki wymaga gotowania. W zależności od przepisów na 1 kg dojrzałych czarnych porzeczek, 400 ml wody, 500 g cukru. Możemy też opcjonalnie użyć cukru trzcinowego stewii lub ksyliotolu.
Porzeczki należy oczyść z szypułek, umyć. Następnie przełożyć do dużego garnka, po czym uzupełnić wodą. Zagotować i  pozostawić na ogniu jeszcze kolejne 10 minut. Kolejna czynność to przecedzenie uzyskanej masy prze sitko lub gazę. Tak otrzymany sok przelewamy z powrotem do garnka i słodzimy. Gotujemy na małym ogniu przez 10 minut. Gracy przelewamy do butelek. Sok nie wymaga już pasteryzacji

Sadzonki porzeczki

Kolejnym must have które musi się znaleźć w naszej spiżarni – jest galaretka z czarnej porzeczki. Polubią ja nawet zatwardziali przeciwnicy czarnej porzeczki. Przecier:
1 kg czarnych porzeczek
0.5 szklanki wody
Do galaretki:
0,8 kg cukru na 1 litr przecieru
Porzeczki opłukać, osączyć na sicie. Na dno garnka wlać wodę, włożyć porzeczki, lekko zmiażdżyć tłuczkiem lub ubijakiem do ziemniaków i zagotować. Gorące porzeczki przetrzeć przez sito i przełożyć z powrotem do garnka i chwilę pogotować. Dodać cukier (0,8 kg na litr przecieru) i mieszając, gotować na małym ogniu aż płyn się zredukuje i całość zgęstnieje. Gorącą galaretkę nakładamy do słoików. Nie trzeba jej już pasteryzować.
Konfitura z porzeczek.
1kg czarnej porzeczki
40ml wody
150 -200g cukru

Sadzonki porzeczka

Porzeczki odszypułkować, opłukać, osączyć na sicie i przełożyć do garnka i wlać wodę. Garnek przykrywamy  i owoce czarnej porzeczki dusimy aż puszczą sok – czyli po zagotowaniu  ok 10-15 minut. Następnie zdejmujemy pokrywkę i na małym ogniu gotujemy  ok 1,5 godziny – od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie wyłączamy gaz i pozostawiamy gotowane owoce go całkowitego wystygnięcia. Po ok 5 godzinach – może być dłużej znów gotujemy wraz z dodatkiem cukru. Na małym ogniu  smażymy je jeszcze ok 1,5 godziny. Gorące przekładamy do słoików – nie pasteryzujemy.
Konfitura jest sama w sobie bardzo dobra i  jednocześnie jest bazą do sosów. Sos ten jest znakomitym dodatkiem do mięs, sałatek i sosów

Składniki na sos:
4 łyżki konfitur z czarnej porzeczki
1 łyżka octu jabłkowego
1 łyżka miodu
szczypta soli i pieprzu
4 łyżki oleju rzepakowego
1 łyżka gorącej wody
Konfitury z czarnej porzeczki mieszamy z octem jabłkowym, miodem i przyprawami: sola i pieprzem oraz olejem rzepakowym. Wszystkie składniki dobrze mieszamy trzepaczką. Po wymieszaniu i przegryzieniu się składników, przecieramy je przez sitko. Uzyskany sos jeszcze raz doprowadzamy do wrzenia, można dodać odrobinę wody gdy sos jest zbyt gęsty.