• banner kowalski 102
  • banner kowalski 103
  • banner kowalski 104
  • banner kowalski 105
  • kowalski szkolka111
  • kowalski szkolka112
  • kowalski-1111
  • kowalski10023

Jagoda kamczacka (haskap) jest to odmiana wiciokrzewu sinego, krzewu należącego do rodziny przewiertniowatych. Naturalnym środowiskiem jagody kamczackiej jest Azja północno-wschodnia. Owoce  z tego krzewu Mają właściwości lecznicze.  Od stuleci stosowane są w  medycynie ludowej Rosji, Chin i Japonii. W naszym kraju te właściwości są jeszcze mało znana, ale powoli to się zmienia. Jagoda kamczacka to bogate źródło  antyoksydantów, dzięki swoim właściwościom obniża ciśnienie tętnicze i zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, zapobiega anemii, oraz spowalnia rozwój jaskry. Najnowsze badania udowadniają że regularne spożywanie owoców jagody kamczackiej  może w znacznym stopniu przeciwdziałać  zachorowalność na  cukrzycę i choroby układu krążenia. Jagody kamczackie są źródłem witaminy C ,witaminy z grupy B, magnezu, fosforu, wapnia i potasu.


Jagoda kamczacka jest roślina którą trzeba zasadzić w swoim przydomowym ogrodzie. Jest nie tylko smaczna ale i bardzo zdrowa, a co najważniejsze prawie bezobsługowa. Do tego krzewy jagody kamczackiej są bardzo wytrzymałe na mróz i wyjątkowo wcześnie rozpoczynają wegetację na wiosnę.


Gdzie posadzić sadzonki jagody kamczackiej (sadzonki Haskap)


Sadzonki haskapu lubią stanowiska słoneczne ale spokojnie można ja też posadzić w miejscu lekko zacienionym. Sadzonka haskap nie jest wymagająca - urośnie niemal na każdej glebie, ale najlepsze efekty osiągnij gdy gleba będzie żyzne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5–6). Sadzonki haskap są wytrzymałe na suszę i silny mróz (do –35 st. C). Kwiaty wytrzymują przymrozki nawet do –6 st.C.
Kiedy sadzimy sadzonki jagody kamczackiej (sadzonki haskap)

sadzonki haskap Lublin


Sadzonki haskap najlepiej jest sadzić jesienią lub wiosną. Przed posadzeniem glebę należy dobrze nawieźć kompostem lub obornikiem i przekopać z wierzchnią warstwą gleby. Sadzonki  haskapu sadzi się w odległości 0,7-0,5 m od siebie. Po posadzeniu sadzonek, dobrze jest wyściółkować glebę wokół rośliny. Ściółka przeciwdziała nadmiernemu nagrzewaniu się gleby oraz jej wysychaniu, zmniejszając parowanie wody. Jest to szczególnie ważne podczas suszy oraz dla gleb piaszczystych i nadmiernie przepuszczalnych. W przypadku nadmiernych opadów deszczu, ściółka chroni ziemię przed wymywaniem. Dodatkowo ściółka ogranicza kiełkowanie nasion chwastów i ich rozwój (szczególnie chwastów jednorocznych), dzięki czemu właściciele ogrodów mają znaczniej mniej pracy przy pieleniu. Kolejną istotną funkcją ściółki jest wprowadzanie materii organicznej do gleby – ściółka jest cennym źródłem próchnicy.
Podcinanie

sadzonki haskapu Lubelskie


Sadzonki haskapu przycina się dość późno bo dopiero od 4.–5. roku po posadzeniu – jest to cięcie prześwietlające, przy którym należy usunąć pędy najstarsze i połamane oraz nadmiar pędów drobnych.
Podlewanie
Sadzonki haskapu należy podlewać wiosną, gdy opady są niewielkie, a także podczas wzrostu zawiązków owoców oraz ich dojrzewaniu.
Po posadzeniu, od momentu przyjęcia się roślin do końca czerwca można zasilić krzewy wieloskładnikowym nawozem mineralnym dla borówki wysokiej.
Trzeba zaznaczyć że Jagoda kamczacka zalicza się do tych roślin które nie wymagają stosowania środków ochrony roślin  ponieważ nie jest atakowana przez choroby roślin i szkodniki.
Jagoda kamczacka to roślina długowieczna, łatwa w uprawie. Wegetację rozpoczyna bardzo wcześnie, a już na początku marca pojawiają się pąki kwiatowe. Owoce jagody kamczackiej można zbierać najwcześniej ze wszystkich uprawianych roślin owocowych (nawet przed pierwszymi truskawkami).