• banner kowalski 102
  • banner kowalski 103
  • banner kowalski 104
  • banner kowalski 105
  • kowalski szkolka111
  • kowalski szkolka112
  • kowalski-1111
  • kowalski10023

Świdośliwa (Amelanchier - łacińska nazwa wywodzi się od francuskiego słowa „amelanche”, oznaczającego „małe jabłka”) osiąga maksymalnie 3-4 metry wysokości, ma  smaczne owoce  przypominających nieco jagody borówki amerykańskiej. Często sadzonki świdośliwy sadzone są w celach ozdobnych. Wiosną wypuszczają białe, gwiazdkowate kwiaty, które ładnie kontrastują z miedzianym liśćmi, natomiast jesienią liście są w kolorach czerwieni i złota.


Obecnie można kupić ok 25 gatunków sadzonek świdośliwy, pochodzących głównie z Ameryki Północnej, Europy, północnej Afryki i wschodniej Azji. Pomimo tego ze roślina ta jest w Polsce mało znana, to w rzeczywistości sadzonki świdośliwa pojawiły się  w Polsce ponad 300 lat temu, a badania nad jego produkcją prowadzone są od wielu lat. W ostatnich latach pojawiła się moda na sadzonki świdośliwy i coraz chętniej jest ona uprawiana przez właściciele działek i ogrodów.


Ponadto trzeba podkreślić że sadzonki świdośliwa mają minimalne wymagania uprawowe, dlatego chętnie sadzone są w ogrodach jako krzewy ozdobne. Jednak my pragniemy zwrócić uwagę na  jej  smaczne owoce które mają właściwości lecznicze często porównywane do  jagód borówki amerykańskiej – chociaż w rzeczywistości znacznie je przewyższają w tym względzie. Przede wszystkim świdośliwa w zawiera więcej witamin i składników mineralnych niż jagoda borówki amerykańskiej, ma lepsze właściwości odżywcze i zdrowotne. Owoce świdośliwy zawierają 7-krotnie więcej wapnia i żelaza, oraz 4-krotnie więcej potasu i białka.
Tak jak w przypadku większości krzewów i drzewek owocowych, najlepszym terminem na sadzenia świdośliwy jest wiosna lub jesień, ponieważ wtedy rośliny mają większe szanse na lepsze ukorzenienie się i co się z tym się wiąże silniejszy wzrost.

Sadzonki świdośliwy


Coraz częściej sadzonki świdośliwy pojawiają się w ofertach różnych sklepów ogrodniczych, polecam jednak kupowanie sadzonek krzewów świdośliwy w specjalistycznych szkółkach i dobrych sklepach ogrodniczych, dzięki temu będziemy mieć pewność, że sadzonki świdośliwa były odpowiednio przechowywane i nie mają wysuszonych korzeni. Co w konsekwencji przekłada się to na jakość rośliny i przyszłych plonów - w tym wypadku owoców. Zazwyczaj sadzonki świdośliwy sprzedawane są w pojemnikach jako jednopędowe rośliny o dobrze rozwiniętej strukturze korzeniowej lub jako odkłady wegetatywne.
Wszystkie świdośliwy są samopylne, a zapylenie krzyżowe nie zwiększa znacząco plonów. Należy jednak zauważyć, że odmiany świdośliwy zazwyczaj mają różny termin kwitnienia a tym samym i owocowania.
Po posadzeniu sadzonek świdośliwy owoców można się spodziewać po 2-3 latach. Początkowo owoce świdośliwy mają barwę czerwoną, purpurową, aż wreszcie w pełni dojrzałości stają się niemal czarne. Są one zebrane w gronach po kilka lub kilkanaście sztuk.

Sadzonki świdośliwa


Świdośliwy bardzo dobrze znoszą spadki temperatury nawet do –50C. Jedynie przymrozki w okresie kwitnienia mogą zaszkodzić zbiorom. Kwitnienie przypada zazwyczaj na  przełomie kwietnia i maja.
Owoce świdośliwy dojrzewają już w czerwcu i mogą pozostawać na roślinie aż do zimy, a zatem bardzo długo. Można je spożywać na surowo lub wykorzystywać na przetwory (są popularne jako dodatek do ciast, dżemów czy dodatek do deserów).

Warto wygospodarować trochę miejsca w ogrodzie i zasadzić ten ozdobny i pożyteczny krzew.