• banner kowalski 102
  • banner kowalski 103
  • banner kowalski 104
  • banner kowalski 105
  • kowalski szkolka111
  • kowalski szkolka112
  • kowalski-1111
  • kowalski10023

Przede wszystkim są bardzo łatwe w uprawie i mają dużą odporność na niskie temperatury do minus 40 stopni C.  W zasadzie sadzonki świdośliwy przyjmą się w każdej glebie pod warunkiem że będzie to  stanowisko słoneczne, ale poradzą sobie również w niewielkim półcieniu. Sadzonki świdośliwy źle znoszą niedobory wody, dlatego w okresach suszy powinny być nawadniane. Szczególnie ważne jest to w pierwszym okresie po posadzeniu sadzonek, oraz w okresie kwitnienie i zawiązywania się owoców. Ponadto niewątpliwą zaletą Świdośliwy jest to ze w zasadzie nie wymaga ona dużego ciecia, po posadzeniu konieczne jest cięcie kształtujące. Świdośliwa najlepiej owocuje na silnych pędach zeszłorocznych, dlatego w kolejnych latach jedynie usuwamy pędy stare i chore i ewentualnie prześwietlamy roślinę. Należy jednak pamiętać  że jeśli musimy z jakiegoś powodu usunąć lub przyciąć świdośliwę, należy to zrobić  w marcu a nawet pod koniec lutego, jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacji.


Sadzonki Świdośliwy są stosunkowo jeszcze mało znane i rzadko spotykana w Polsce, chociaż na naszych ziemiach uprawiane są od przeszło 300 lat. Rośliny te ze względu na swoje walory - często sadzona była i jest  w ogrodach jako krzewy ozdobne. Doskonale sprawdza się jako wysoki żywopłot. Na wiosnę świdośliwy zachwycają pięknymi drobnymi biało różowymi kwiatami a jesienią, liśćmi  przybierającymi  pomarańczowo-czerwony odcień. Dorosła roślina dorasta do 4-5 m wysokości. Jednak najważniejszą zaletą tych krzewów są owoce – które doskonale smakują i są  bogate w wiele substancji mineralnych, przede wszystkim witamin z grupy B, magnezu i potasu, wapnia, antocyjanów, błonnika. W 100 g zamrożonych owoców świdośliwy znajduje się, ok. 7 razy więcej wapnia i żelaza niż w owocach borówki wysokiej, a także 4 razy więcej potasu i białka.


Sadzonki Świdośliwy


 Po posadzeniu sadzonek, na owoce musimy poczekać 3-4 lata. Krzewy owocują bardzo obficie na pędach rocznych i dwuletnich. Najobfitsze plony można zbierać zwykle po sześciu latach od posadzenia sadzonki. Owoce świdośliwy dojrzewają od połowy czerwca do połowy lipca. Owoce są  okrągłe, granatowo- niebieskie, o średnicy od 1-1,5cm. Okres owocowania jest ograniczony czasowo do około 3-4 tygodni. Zbiór owoców w zależności od odmiany może być regularny co 2 – 3 dni lub przesunięty w czasie na jeden zbiór w tygodniu. Problemem na plantacjach owocujących, tak jak w przypadku wiśni, czereśni są ptaki, ponieważ świdośliwa stanowi dla nich wielki przysmak. Owoce świdośliwy są bardzo słodkie, idealne do jedzenia na surowo, jak również do produkcji dżemów, konfitur bądź nalewek. Warto też suszyć owoce świdośliwy które przypominają po wysuszeniu - rodzynki, dlatego świdośliwa zwana jest przez niektórych drzewkiem rodzynkowym.


Świdośliwy można rozmnażać z nasion, odrostów, sadzonek korzeniowych i zielnych. Jednak amatorsko trudno będzie uzyskać jakość sadzonek zakupionych w szkółkach. Dlatego najlepiej przy chęci rozszerzenia naszej uprawy - jest skorzystanie ze sprawdzonych szkółek. Wtedy będziemy mieć pewność że uprawiana przez nas roślina po 3-4 lata w pełni nam zaowocuje, a owoce będą zdrowe i dorodne.

Sadzonki Świdośliwa


Obecnie na ryku pojawia się wiele odmian świdośliwy, większość świetnie sprawdzi się w hodowli amatorskiej jak i plantacyjnej. Najlepiej jednak skorzystać z licencjonowanych szkółek hodowlanych, wtedy będziemy mieli pewność że otrzymane sadzonki są najwyższej jakości. Ponadto w szkółce zostanie nam dobrany odpowiedni produkt – sadzonka świdośliwy – jak najbardziej dopasowany do naszych warunków glebowych i pogodowych.