• banner kowalski 102
  • banner kowalski 103
  • banner kowalski 104
  • banner kowalski 105
  • kowalski szkolka111
  • kowalski szkolka112
  • kowalski-1111
  • kowalski10023

Rośliny owocowe posadzone w okresie jesiennym  zdążą się dobrze ukorzenić przed zimą. Wiosna to drugi okres na sadzenie sadzonek krzewów i sadzonek drzewek. Jednak w okresie wiosennym trzeba szczególnie dbać o nową posadzone rośliny ponieważ w porównaniu do drzewek i krzaków posadzonych jesienią, sadzonki wiosenne nie zdążą wytworzyć rozbudowanego systemu korzeniowego, dlatego ich wzrost w pierwszym roku może być mniejszy niż w przypadku sadzonek posadzonych jesienią. I będą one wymagać szczególnej troski  - podlewania i odżywiania.


Wiosną, sadzonki sadzimy od drugiej połowy marca do pierwszej połowy kwietnia.
Jeżeli planujemy zakup sadzonek do naszego przydomowego ogródka warto zwrócić uwagę na sadzonki dwóch rośliny: świdośliwy i maliny. Malina to klasyka w naszych ogródkach, ciesząca się od lat nieustającym zainteresowaniem. Obecnie na rynku znajduje się bardzo wiele gatunków i odmian malin, jednak  najlepiej na naszym gruncie sprawdzają się odmiany rodzime. Termin wiosenny wybieramy, jeśli jesienią zachodzi konieczność chemicznego zwalczania chwastów. Rośliny sadzone wiosną często gorzej się przyjmują i słabiej rosną, dlatego wymagają troskliwej pielęgnacji, polegającej na regularnym i obfitym podlewaniu oraz dostarczeniu nawozu na etapie sadzenia  (najlepiej naturalny nawóz) lub w trakcie wzrostu sadzonki malin. W przypadku braku naturalnego kompostu, sklepach ogrodniczych jest wiele środków dedykowanych właśnie sadzonek malin. Trzeba jednak zwrócić uwagę kiedy należy stosować taki nawóz.

Sadzonki malin


 Jeśli decydujemy się na wiosenne sadzenie, przeprowadzamy je jak najwcześniej, kiedy ziemia jest jeszcze wilgotna po roztopach. I chyba najważniejsza rzecz o jakiej musimy pamiętać – to jakość sadzonek malin – musi być nana możliwie jak najlepsza. Ważna jest tu jakość korzeni – zwracamy uwagę na to czy nie są one połamane i czy nie są suche. Najlepiej sadzonki malin kupować u producenta czyli w szkółkach, wtedy będziemy mieć pewność co do jakości sadzonki malin. Ponadto w szkółce możemy dobrać sadzonki malin które będą nam najlepiej odpowiadać, i nie chodzi tu tylko o walory smakowa, ale przede wszystkim o to by sadzonki malin jak najlepiej sprawdziły się w naszych warunkach.

Sadzonki świdośliwy


Świdośliwa – to roślina która pięknie prezentuje się w ogrodzie – na wiosnę ma bardzo dekoracyjne kwiaty, a jesienią bardzo smaczne owoce. Sadzonki świdośliwy zakupuje się  jako jednopędowe rośliny w  pojemnikach, których głównym  celem jest zabezpieczenie korzeni  przed uszkodzeniem oraz wysuszeniem. Zazwyczaj sadzonki świdośliwy  sadzone są  wiosną lub jesień, ale jak większość roślin w pojemnikach, sadzonki świdośliwy mogą być sadzone przez cały okres wegetacyjny.


Sadzenie wiosenne sadzonek świdośliwy i sadzonek malin z odkrytymi korzeniami wymagają przestrzegania kilku podstawowych zasad.

Sadzonki świdośliwy i sadzonki maliny, sadzimy wczesną wiosną gdy nie mają liści. Ziemię pod sadzonki, należy odpowiednio przygotować, należy  dobrze  ją przekopać w.   W miejscu sadzenia sadzonki malin czy sadzonki świdośliwy  dobrze jest wymieszać ziemię z  kompostem (w proporcji 1:1). Dobrze jest też sadzonki które zamierzamy wsadzić  na kilka godzin zanurzyć w wodzie. Po włożeniu sadzonki do wykopanego dołka delikatnie podsypujemy ziemię, tak by nie zgnieść delikatnych korzeni. Ziemię dosypujemy tak by zostały wypełnione przestrzenie między korzeniami. Po zasypaniu dołka ziemię trzeba dokładnie udeptać tak, by powstało zagłębienie (niecka), podlać i pokryć ściółką. Ściółka będzie chronić delikatne korzenie nie tylko przed przymrozkiem, ale także przed przegrzaniem.