• banner kowalski 102
  • banner kowalski 103
  • banner kowalski 104
  • banner kowalski 105
  • kowalski szkolka111
  • kowalski szkolka112
  • kowalski-1111
  • kowalski10023

Sadzonki maliny można w zasadzie kupić wszędzie – w marketach, sklepach ogrodniczych w szkółkach owocowych. Najwyższej jakości sadzonki są do nabycia w szkółkach. Przed wszystkim kupując sadzonki w szkółkach mamy pewność że zakupione sadzonka są świeże. A w przypadku malin bardzo ważna jest kondycja korzeni, nie mogą one być połamane i wysuszone. To od ich stanu zależy przyszłe zbiory i czy sadzonka malin się przyjmie.

Sadzonki maliny


Jak wiadomo maliny to bogate  źródło witamin. Zawarte w niej oksydanty wpływają pozytywnie na skórę, włosy i paznokcie. Malina to naturalne  źródło biotyny. Maliny  zawierają garbniki, sole mineralne, flawonoidy i kwasy organiczne. Jednak maliny to nie tylko pyszne i zdrowe owoce, ale także liście, które od wielu lat w medycynie ludowej wykorzystywane były jako lek. Herbatka z suszonych liści malin jest obecnie dostępna niemal w każdej aptece. Taką herbatę z malin można również przygotować z własnego produktu – czyli z liści  malin rosnących w przydomowych ogrodach. Liście z krzaków maliny zbieramy latem (lipiec-sierpień) najlepiej by takie maliny były niepryskane. Wybieramy liście młode, zielone i mięsiste. Zwracamy tez uwagę na to by były one zdrowe. Liście malin trzeba zbierać kiedy są one suche. Następnie rozkładamy je na gazecie i suszymy. Dobrze by było, by miejsce w którym suszymy liści było  przewiewne i nie  na bezpośrednim działaniu słońca. Suszenie trwa około 2-3 tygodnie.

Sadzonki maliny

Wysuszone liści przechowujemy w suchym miejscu w papierowej torebce albo szczelnym pojemniku. Napar z liści malin jest szczególnie polecany w przypadku gorączki lub stanów podgorączkowych. Ma działanie napotne, obniża gorączkę. Ma też działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Herbata z malin może być stosowana nie tylko jak jesteśmy przeziębieni ale także warto rozważyć jej picie jako środek zapobiegawczy i wzmacniający odporność w okresie jesienno - zimowym. Dzięki zawartych w liściach witaminach i substancjach odżywczych wpływa  ona na ogólną poprawę samopoczucia i zdrowia. Herbatę z malin warto pić przy problemach z pęcherzem. Ponadto napar z malin działa na przemianę materii. Jej regularne picie może nam pomóc schudnąć i później utrzymać stałą wagę. W tradycja ludowej napar z malin stosowany jest jako środek przeciwbakteryjny i przeciwnowotworowy. W niektórych przypadkach działania naparu liści z malin nie jest potwierdzone naukowo, niemniej sama wiara w prozdrowotne właściwości liści malin  może zdziałać cuda.

Malina sadzonki

Ponadto herbata z liść malin jest w tradycji ludowej szczególnie polecana kobietom w ciąży. Według wielu obiegowych opinii herbata taka przyspiesza  i skraca poród – co jednak nie znalazło naukowego potwierdzenia. Niemniej picie herbaty z malin polecane jest w ciąży w przypadku przeziębień, ponadto taka herbata zawiera wiele witamin i mikroelementów które pozytywnie wpłyną na mamę i dziecko. Trzeba jednak pamiętać że wszelkie stosowanie naparów na bazie roślinnej najlepiej  ustalić z lekarzem prowadzącym ciążę. Czasami niektóre zioła mogą wpływać niekorzystnie na przyjmowane leki.  Nie należy pić herbatki z liści malin, gdy kobieta cierpi na nadciśnienie, ciąża jest zagrożona, pojawia się krwawienie z dróg rodnych. Również mamy które przeszły wcześniej cesarskie cięcie powinny zrezygnować z pica naparu z liści malin.

Natomiast zaleca się picie herbaty z liści malin po porodzie -na pewno wzmocni to organizm, i ułatwi dojście do siebie po porodzie oraz pobudzi laktację.
Napar z liści malin  przyrządza się w następujący sposób: 1 lub 2 łyżki  liści z malin zalewamy szklanki wrzątku, która następnie  przykrawamy talerzykiem i odstawiamy na 10-15 minut. Po tym czasie napar jest gotowy.