• banner kowalski 102
  • banner kowalski 103
  • banner kowalski 104
  • banner kowalski 105
  • kowalski szkolka111
  • kowalski szkolka112
  • kowalski-1111
  • kowalski10023

Sadzonki agrestu nie są wymagające, przy niewielkim wysiłku można otrzymać doskonałe owoce. Szczególnie polecane są sadzonki agrestu lubelskiego. Jego owoce są wyjątkowo smaczne. W zależności od odmiany owoce zbiera się od połowy czerwca, do końca sierpnia. Zbieramy się je gdy są miękkie. Dojrzałe owoce mogą pozostać na krzewach nawet 20 dni. Jeśli chcemy z nich robić przetwory, lepiej zebrać jednorazowo potrzebną ilość. Agrest możemy przechowywać w lodówce lub innym chłodnym miejscu do dwóch tygodnie.

Sadzonki agrestu lubelskiego owocują w okresie wczesnego lata, pierwsze owoce można zbierać w czerwcu. Z jednej sadzonki agrestu zbiera się ok pięciu kg owoców.

Owoce te można jeść na surową ale też doskonale nadają się do przetwarzania. Jedna z najbardziej znanych przetworów z agrestu jest galaretka agrestowa.

Przygotowanie jej, jest bardzo proste. Składniki to: jeden kg twardych owoców agrestu -można zmieszać zielone owoce z czerwonymi oraz ok. pięćdziesięciu dag cukru – można też użyć cukier brzozowego Ksylitolu jest on o 40% mniej kaloryczny niż zwykły cukier. Przed przystąpieniem do gotowania należy agrest umyć i usunąć szpatułki. Następnie wkładamy agrest do garnka, podlewamy niewielką ilością wody, i gotujemy prze ok 40-45 minut na małym ogniu. Następnie uzyskaną masę przelewamy przez gazę aby odsączyć sok od skórek i pestek. Otrzymany sok przelewamy do garnka wsypujemy cukier lub ksylitol i gotujemy kolejne 30 minut na małym ogni. Od czasu do czasu mieszając i sprawdzając czy galaretka tężeje. Gotowa galaretkę przelewamy do słoików, zakręcamy. Galaretka nie wymaga pasteryzowania.

Kolejnym prostym przepisem na wykorzystanie agrestu jest placek agrestowy. Do przygotowania ciasta będzie potrzebne: kostka masła, 25 dkg cukru pudru, 15 g cukru waniliowego lub 35 deko ksylitolu i wanilia według uznania ja dodaje miąższu z połowy laski, 320 g mąki, 80g budyniu śmietankowego, 2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej, łyżka octu winnego lub spirytusowego i ok. 0,5 kg owocu

Masło roztopić w rondelku i utrzeć z cukrem i z cukrem waniliowym. Ucieramy aż masa będzie biaława następnie dodajemy po kolei żółtka . I ucieramy masę aż będzie puchata. Następnie dodajemy mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i budyniem. Mieszamy. Na końcu dodajemy ubitą pianę z białek. Wszystko jeszcze raz delikatnie mieszamy i wylewamy na blachę wyłożoną pergaminem. Na wylanej masie układamy owoce agrestu – wcześniej umyte i wyszypułkowane.

Owoce układamy dość ściśle obok siebie i lekko wciskamy w masę. Ciasto posypujemy kruszonko. (Zimne masło, cukier i mąka pszenna –w tych samych proporcjach – wsypać do miski. Zawartość miski rozcieraj pomiędzy końcówkami palców do momentu, aż całość połączy się w niezbyt drobne okruchy. Posypać wierzch ciasta. Tak przygotowane ciasto wstawi do nagrzanego piekarnika . Ciasto należy piec ok. pięćdziesiąt min. w temp. 180 stopni. Przed wyjęciem ciasta z pieca, należy sprawdzić patyczkiem czy jest już ono gotowe.

Doskonale smakuje z mlekiem.

Gdy zdecydujemy się zasadzić sadzonki agrestu wart kupić jednocześnie sadzonki porzeczki. Obydwie te rośliny maja podobne wymagania a jednocześnie doskonale dopełniają się w kuchni. Podane wyżej przepisy doskonale można przerobić na ”porzeczkowe”. Albo obydwa owoce można też doskonale łączyć ze sobą. Zarówno galaretka jak i ciasto smakują w takim połączeniu wybornie. Przy zastosowaniu w powyższych przepisach zamiast cukru innego zdrowego zamiennika jak np. cukier brzozowego – Ksylitolu, lub stewia takie ciasto i galaretkę można zaproponować osobom na diecie lub chorym na cukrzyce.