• banner kowalski 102
  • banner kowalski 103
  • banner kowalski 104
  • banner kowalski 105
  • kowalski szkolka111
  • kowalski szkolka112
  • kowalski-1111
  • kowalski10023

Jeżyna jest krzewem z rodziny różowatych występującym na wszystkich kontynentach. W zależności od ujęcia systematycznego rozróżnia się od 300 do 400 gatunków tej rośliny, z Polski wyróżnia się od 50 do 90 gatunków. Inaczej zwana także ożyną lub ostrężyną, wyglądem przypomina malinę. Charakteryzuje się łukowato wygiętymi pędami z gęsto występującymi kolcami, istnieją również odmiany bezkolcowe. Jest krzewem z niewielkimi wymaganiami uprawnymi, osiąga różne wysokości. Najlepiej, gdy rośnie w nasłonecznionym miejscu, w podłożu żyznym, próchniczym o odczynie lekko kwaśnym.

Krzew jeżyny ma właściwości prozdrowotne. Zawiera silne antyoksydanty oraz przeciwutleniacze, stanowi jeden z głównych elementów diety antyrakowej. Owoce tej rośliny są bogatym źródłem błonnika, witaminy (C, E, K), kwasu askorbinowego. Jako surowiec wykorzystuje się owoce, pędy oraz liście. Jeżyna wykorzystywana jest w medycynie jako lek naturalny, kosmetyce do kąpieli wzmacniających i oczyszczających, w kuchni między innymi jako produkt do przetworów, herbat, naparów czy win. Zyskała także popularność jako ogrodowy krzew ozdobny.

Licencjonowana Szkółka Drzew Owocowych i Krzewów Owocowych oferuje wysokiej jakości sadzonki jeżyny kategorii CAC: Sadzonki jeżyny bezkolcowej należące do rodziny różowatych, pochodzącej z terenów Ameryki Północnej. Krzewy lubią nasłonecznione, osłonięte przed wiatrem miejsca. Sadzonki idealnie nadają się do uprawy i jako krzak dekoracyjny. Sadzonki jeżyny loch ness zwane inaczej wielkoowocowymi. Po raz pierwszy zostały wyhodowane w Szkocji w 1988 roku. Cechą charakterystyczną są owoce, jedne z największych jeśli chodzi o ten gatunek, ponadto jeżyna jest mrozoodporna. Jak większość sadzonek z tego gatunku, loch ness nie wymaga specjalnych i specyficznych warunków do uprawy. Jest jedną z najbardziej plennych i długo owocujących jeżyn. Z dorosłego krzewu można zebrać z przybliżeniu od 6 do 10 kilogramów owocu.

Sadzonki jezyny bezkolcowej loch ness są krzyżówką dzikich odmian jeżyn. Jej pędy nie posiadają kolców, co czyni jej uprawę łatwiejszą. Jeżyna bezkolcowa Loch Ness jest chętnie sadzona w ogrodach ze względu na smaczne i zdrowe owoce. Uprawia się ją w miejscach osłoniętych i ciepłych, w glebie o odczynie obojętnym bądź lekko kwaśnym. Sadzonki Loch Ness to bardzo popularne odmiany pochodzenia europejskiego. Mają bardzo duże, wydłużone, czarne owoce, które dojrzewają nierównomiernie od początku sierpnia do pierwszych przymrozków. W pełni dojrzałości są bardzo smaczne i dobrze się przechowują.

Sadzonki jeżyny Loch Tay kolejne rośliny oferowane przez Licencjonowana Szkółka Drzew Owocowych i Krzewów Owocowych. Te sadzonki wyróżniają duże, jędrne owoce dojrzewające pod koniec lipca oraz silne, bezkolcowe pędy. Jeżyna Loch Tay odporna jest na różnego typu choroby grzybicze i szkodniki. Sadzonki jeżyny Navaho to krzew bezkolcowy, pochodzący i znany z lasów. Sadzonka powinna rosnąć w dobrze nasłonecznionym miejscu, w wilgotnej glebie o odczynie lekko kwaśnym. Od innych odmian oferowanych przez firmę jeżyna Navaho wyróżnia się tym, że rośnie pionowo. Jest bardzo plenna. Z jednego krzewu można uzyskać do 10 kilogramów owoców. Sadzonki jeżyny Thornfree powstały ze skrzyżowania amerykańskich jeżyn odmian Merton Thornless, Brainerd oraz Eldorado. Jest to późna odmiana jeżyny bezkolcowej. Krzew owocowy jest wieloletni, całkowicie mrozoodporny. Doskonale nadaje się do uprawy. Uznaje się, że jej owoce najbardziej nadają się na różnego typu przetwory, nalewki i wina.